Medya İletişimi

Büyük bir kitleye ve özellikle bireylere hızlı ulaşabilmek ve doğru bilgilendirmek adına kurumlar geniş bir medya iletişime geçmesi gerekir. Eskiden basın (gazete/dergi), televizyon ve radyo iletişimi yeterliydi. Günümüzde daha fazla medya iletişimleri bulunmakta. Örneğin videolar (Youtube) ve sosyal medya, yani internet! Medya kurumlar için vazgeçilmez bir paydaştır. Sağlıklı bir medya iletişimi için stratejik medya planı yapmak gerekmektedir. Bu planda basın toplantıları, bültenler, özel röportajlar gibi faaliyetler de planlanmalı.

 

Medya iletişimde temel kurallar vardır:

Hedef kitleni bilmek, yayınlanacak tarihi ve mecrayı unutmamak, mesajın değerinden emin olmak, mesajın dikkat çekici olması, bireylere yanlış tanıtmamak (kızdırmamak), yeni medya mecralarını takip etmek, dil bilgisi konusunda dikkatli olmak, dürüst ve samimi olmak, vaatleri yerine getirmek, haberciliği bilmek, çekici başlık ya da anahtar kelimeyi bulmak, bütçeyi aşmamak, mesajı en verimli hale getirmek, bireyleri anlamak, uygun medyayı seçmek, kısa ve öz mesajlar vermek, geri bildirim vermek ve ilgili kişilere teşekkür etmek.

 

Medya trendleri 2016 dikkate alarak “aynı” medyaları kullanmamak, değişime açık olmak ve trendleri takip etmek gerekir.

“Video-Gazeteciliği” gittikçe büyümekte: sürükleyici hikaye anlatımı (immersive storytelling), 360 derece videolar, live videos, virtual reality (VR) gibi inovatif video içerikleri trend de. Cep telefon üzerinde oynatılan videolar şarjı bitiriyor, yavaş yükleniyor, internet paketin megabaytını çabuk bitiriyor ve uzun uzun izlenmek istenmiyor. Kısa ve öz mesajlar verebilmek için ya çok kısa videolar ya da yeni trend olan GİF’ler ya da slideshows yayınlanmalı. 2020 ye kadar kablosuz şarj etmek mümkün olabilir ve aynı zamanda fazla megabayta gerek kalmayabilir. O nedenle videolar daha fazla izlene bilinir.

 

Onun dışında podcasting yükselecektir. Televizyon haberleri de dijital haberler olarak geçecektir.

 

Yayın evleri internet üzerinden üyelikler yapması gerekiyor. Çünkü günümüzde kitaplar da artık online okuna biliniyor ve yavaş yavaş kitap (Blog yazarlığı) ve gazete alma düşüşleri başlıyor (Robot Journalism).

 

Var olan sosyal medya Linkedin ya da Xing gibi iş için kullanılan platformların yanında Facebook Work gelecektir. Oradan da kurumlar kendilerini tanıtabilir, başka kurumlarla ilişki kurabilir ve mesaj ya da reklam verebilecektir. Facebook at work kullanabilmek için bir kurumda çalışmak gerekmektedir.

 

İnternetin yaygınlaşması hızla büyümekte; örneğin arabalar da artık internete bağlanıyor. Bu tarz “connected cars” da verimli medyalar gelişecektir. SYNC sistemiyle (Ford) bluetooth ile akıllı telefonu yansıtıyor. Radyolar o nedenle çökmeye başlayabilir. Music streaming arabalarda öncelik kazanacaktır. Belki de radyolara reklam vermek “out” olacaktır. Başka bir trend ise “Dijital Asistanlar”, örneğin iPhone Siri. Mutlaka dijital asistanlar gelişecektir ve bunun üzerinden de medya iletişimleri yapılacaktır. Hazırlıklı olmak da fayda var.

 

Sosyal medya platformlarda “Satın Alma” butonları ise, online alışveriş için Facebook (“satın al butonu”) İnstagram (Carousel Ads), Twitter, Pinterest (Buyable Pins) ve Snapchat daha yüksek trende sahip. Kurumlar bu mecralarda reklam yayınlayabilir (E-Commerce / Influencer Marketing).

 

Büyük verilerin (Big Data) müşterilerden toplanması, analiz edip doğru kişiye doğru mesajı verebilecektir. Bir yandan da kullanıcı bilgilerin gizliliği artırılacaktır ve kullanıcıdan izin almak gerekebilir. Gerçek zamanlı pazarlama ise, güncel olayları takip edip sosyal medya mecralar üzerinden pazarlama kampanyaları yapılacaktır.

 

Ayrıca “Corporate Blog” kısa zamanda kısa ve öz mesajlarla çok müşteri kazandıracaktır.

 

Son olarak da yapay zekanın önemi büyücektir. Örneğin Facebook da en sevdiğiniz kitabı seçtiğinizde reklam panelinde o tarz kitapların reklamını görebilirsiniz. Buda markanın avantajına olacaktır.

 

3 Mayıs 2016

 

Yeliz Yalın
Instagram: ylz.yln